...

Godkendt af E-mærket

Sct. Olai Gade 42, 3000 Helsingør

Fri fragt ved køb over 799 kr.

100% danskejet webshop

1-3 dages levering på alle lagervarer

Prisgaranti på alle varer

Kundeservice

Ring til os

Aakjaer Furniture – Angulus Hjørnevitrine Røget eg

29.995 kr.

Aakjaer Furniture – Angulus Hjørnevitrine Røger eg

Producent: Aakjaer Furniture Designer: Jørgen Aakjær Materiale: Røget eg m/ sorte greb som standart. Glas hylder 2 stk. LED lys med afbryder (Ønskes krom eller messing greb, skriv det i kommentarfeltet ved bestilling) Dimensioner: Bredde v. fronten: 92 cm, Bredde v. låger: 64 cm, Dybde: 63 cm, Højde: 185 cm Levering: ca.10-12 uger. Angulus Vitrine leveres til kantstenen. Vi opfordrer derfor alle vores kunder til at være hjemme for at tage imod møblet. I vil blive kontaktet af vores fragtselskab angående den forventede leveringsdag. Hvis denne dag ikke passer jer, kan I aftale en ny dag, der passer bedre.

Afsendelsestid: ca. 2-4 uger

+

Bemærk: Længere fragttid må påregnes i uge 29

Del betalingen op i 4 rater med ViaBill - helt rente- og gebyrfrit
Kategorier:
Reol og skænk

Aakjaer Furniture – Angulus Hjørnevitrine Røget eg

Aakjaer Furniture – Angulus Hjørnevitrine Røget eg

Aakjaer Furniture – Angulus Hjørnevitrine Røget eg. Angulus Vitrine fås i tre smukke oliebehandlinger: natur­olie (Røget eg som vist på første billede), hvidolieret eg og røgbejdset eg.
Alle vitriner leveres med to LED-spots med afbryder. Det er desuden muligt at tilvælge en dæmpbar løsning, hvor lyset kan styres via en trådløs knap eller direkte fra en app på telefonen.
Vitrinen kan også bestilles med hylder i massivt egetræ i stedet for glas.

Kontakt os endelig, hvis du ønsker rådgivning eller hjælp til at vælge den rette løsning.

Designet tager afsæt i en original skitse fra møbeldesigneren Jørgen Aakjær Jørgensen – og er nænsomt videreudviklet af hans barnebarn, Nanna Aakjær Svendsen. Hun har skabt et møbel, der både rummer familiens arv og hendes egen æstetiske vision.

Angulus Vitrine trækker tråde tilbage til hjørneskabets storhedstid i midten af 1900-tallet – dengang et fast element i mange danske hjem. Dengang var skabene ofte tunge og mørke, men her genopstår formen med en lethed og gennemsigtighed, der passer ind i moderne indretning.
Angulus er skabt til at give nyt liv til det ofte glemte hjørne og giver plads til både opbevaring og udstilling med et personligt udtryk.

Produktion & Kvalitet:
I forbindelse med etableringen af Aakjaer Furniture, har det været essentielt at finde den rigtige samarbejdspartner til at relancere møblerne i et mere tidløst udtryk. Grundlæggende forudsætninger for samarbejdet har derfor været forståelsen for den personlige historie. Som har affødt passionen for at genetablere Møbelintarsia, kombineret med dygtige, innovative og sirlige håndværkere.

Aakjaer Furniture er derfor i et tæt samarbejde med en dansk møbelproducent, Aage Østergaard i Roslev, der i dag drives af 2. generation, med mere end 50 års erfaring inden for fremstilling af møbler. Med dette samarbejde skaber vi i dag, med gensidig respekt og langsigtede værdier, møbelklassikere af tidløst design og materiale.

Se mere her:
Alle produkter fra Aakjaer Furniture kan vi bestille hjem. Kontakt os for bestilling vi ikke viser på vores hjemmeside. Bliv inspireret ved at klikke her.

Se flere møbler fra Aakjaer Furniture på vores hjemmeside ved at klikke her.

 

Prisgaranti på alle varer
Personlig dansk rådgivning
Hurtig levering på alle lagervarer

Beskrivelse af Aakjaer Furniture – Angulus Hjørnevitrine Røget eg

Aakjaer Furniture – Angulus Hjørnevitrine Røget eg

Aakjaer Furniture – Angulus Hjørnevitrine Røget eg. Angulus Vitrine fås i tre smukke oliebehandlinger: natur­olie (Røget eg som vist på første billede), hvidolieret eg og røgbejdset eg. Alle vitriner leveres med to LED-spots med afbryder. Det er desuden muligt at tilvælge en dæmpbar løsning, hvor lyset kan styres via en trådløs knap eller direkte fra en app på telefonen. Vitrinen kan også bestilles med hylder i massivt egetræ i stedet for glas. Kontakt os endelig, hvis du ønsker rådgivning eller hjælp til at vælge den rette løsning. Designet tager afsæt i en original skitse fra møbeldesigneren Jørgen Aakjær Jørgensen – og er nænsomt videreudviklet af hans barnebarn, Nanna Aakjær Svendsen. Hun har skabt et møbel, der både rummer familiens arv og hendes egen æstetiske vision. Angulus Vitrine trækker tråde tilbage til hjørneskabets storhedstid i midten af 1900-tallet – dengang et fast element i mange danske hjem. Dengang var skabene ofte tunge og mørke, men her genopstår formen med en lethed og gennemsigtighed, der passer ind i moderne indretning. Angulus er skabt til at give nyt liv til det ofte glemte hjørne og giver plads til både opbevaring og udstilling med et personligt udtryk.

Produktion & Kvalitet: I forbindelse med etableringen af Aakjaer Furniture, har det været essentielt at finde den rigtige samarbejdspartner til at relancere møblerne i et mere tidløst udtryk. Grundlæggende forudsætninger for samarbejdet har derfor været forståelsen for den personlige historie. Som har affødt passionen for at genetablere Møbelintarsia, kombineret med dygtige, innovative og sirlige håndværkere.

Aakjaer Furniture er derfor i et tæt samarbejde med en dansk møbelproducent, Aage Østergaard i Roslev, der i dag drives af 2. generation, med mere end 50 års erfaring inden for fremstilling af møbler. Med dette samarbejde skaber vi i dag, med gensidig respekt og langsigtede værdier, møbelklassikere af tidløst design og materiale.

Se mere her: Alle produkter fra Aakjaer Furniture kan vi bestille hjem. Kontakt os for bestilling vi ikke viser på vores hjemmeside. Bliv inspireret ved at klikke her.

Se flere møbler fra Aakjaer Furniture på vores hjemmeside ved at klikke her.
   
 

Kategorier

NYE KUNDER

15% RABAT

VELKOMST15 Kopieret

OBS: Gælder ikke i forvejen nedsatte varer