Hay – AAC14 Forsidepolstring – Udstillingsmodel
Hay – AAC14 Forsidepolstring – Udstillingsmodel, hører til About A Chair stole-kollektionen fra HAY, som tæller nogle af deres mest populære stole.
AAC serien er designet af Hee Welling og består af elegante stole med mange anvendelsesmuligheder. Stolen har ikke kun en høj siddekomfort, men også anvendelighed.
AAC14 stolen er velegnet til mere formelle miljøer, men kan med fordel bruges i det private såvel som det offentlige. Brug stolen som spisebordsstol, loungestol, kontorstol eller mødelokalestol
Om HAY
HAY er en dansk møbelvirksomhed grundlagt i København, Danmark, i 2002 af Mette og Rolf Hay. Målet var at skabe og sælge veldesignede møbler, der var tilgængelige i forhold til pris såvel som “designkoncepter”. HAY har dybe rødder i den skandinaviske minimalisme der er baseret på nøgleordene; enkelthed, funktionalitet og høj kvalitet. HAY er et farverigt og sprudlende univers, der med sin evne til at kombinere kvalitet, stilrene linjer og geniale finesser tilfører ethvert hjem personlighed og kant. Alle HAYs produkter er kendetegnet af unikt design der med garanti passer perfekt i ethvert hjem.
Fra 2019 er mærket majoritetsejet af det amerikanske møbelfirma Herman Miller.
Info om stof der er på stolen
Category: Kvadrat upholstery
Composition: 90% new wool, worsted 10% nylon
Alle møbler kan vi få hjem fra Hay, kontakt os for pris. Se udvalget ved at klikke her.
Du kan også se lidt af udvalget på vores hjemmeside ved at klikke her.